Search
Close this search box.

Předávání titulu Zasloužilý hasič a předávání medaile Za záchranu života

V krásnou jarní středu 3. 5. 2023 při slunečném počasí byly předány tituly Zasloužilý hasič 2 ženám a 27 mužům. Pro titul si budoucí Zasloužilé hasičky a hasiči přijeli z Pardubického, Jihomoravského, Olomouckého, Zlínského nebo z Moravskoslezského kraje. Z Ústeckého kraje obdržel titul Zasloužilý hasič starosta OSH Most Ing. Ladislav Langmajer. Nejstarším oceněným, který před pár dny oslavil 85. narozeniny je pan Jaroslav Syrový z OSH Ústí nad Orlicí. Zároveň byl udělen jeden titul In memoriam panu Josefu Javornickému z OSH Hodonín. Předávání se tento den ujali vedoucí AZH Josef Netík, předseda Ústřední Kontrolní a revizní rady Ing. Jan Bochňák a čestný náměstek starosty Lubomír Janeba.

Následujícího dne 4. 5. 2023 do sluncem vyhřáté Přibyslavi přijeli předat ocenění starostka SH ČMS Ing. Monika Němečková, náměstek starostky Bc. Richard Dudek a vedoucí AZH Josef Netík. Oceňované stejně jako den předešlý přivítala na zámku Přibyslav v Centru hasičského hnutí ředitelka CHH Ing. Jana Fialová. Titul Zasloužilý hasič byl předán jedné ženě a 26 mužům. Titul Zasloužilý hasič In memoriam byl předán rodině pana Zdeňka Hanky a rodině pana Josefa Volejníka. Pan Josef Kuřátko, který za necelé dva měsíce oslaví 94. narozeniny byl nejstarším oceněným pro tento den a pro titul Zasloužilý hasič si přijel v doprovodu své rodiny až z SDH Žlutice (OSH Karlovy Vary). Slavnostní předávání bylo zakončeno pietním aktem v doprovodu hudby, který se konal na počest padlých popravených a umučených hasičů ve II. světové válce.

Poslední pracovní den 5. 5. 2023 se v zámku Přibyslav oceňovali hrdinové, kteří svým činem zachránili životy druhých. Medaile Za záchranu života, včetně věcného daru, předávali náměstkyně starostky SH ČMS Dana Vilímková, náměstek starostky SH ČMS Josef Bidmon a čestný starosta SH ČMS Jan Slámečka. Medaili Za záchranu života si přijeli převzít členové SDH Teplýšovice z okresu Benešov. Pánové Vojtěch Goby, David Strachota a Martin Strachota svým činem a rychlým jednáním zachránili život pánovi, který byl uvíznutý pod vysokozdvižným vozíkem. Nebýt jejich rychlé pomoci nehoda by měla tragický konec.

Pan Jan Ošlejšek z pardubického SDH Jevíčko svým záchranným činem a klidným jednáním zachránil život své manželce při zástavě srdce (zástava srdce manželky, masáž srdce více jak osm minut).

Pan Václav Kutík přijel z Královéhradeckého kraje z SDH Lejšovka. Medaili Za záchranu života obdržel za rychlé a profesionální jednání při záchraně paní, která při vaření dostala epileptický záchvat a nejen, že upadla do bezvědomí, ale její domov začal hořet. Pan Kutík této ženě zachránil život již dvakrát.

Pan Arťom Surkov přijel až z dalekého SDH Javorník na Jesenicku. Medaili Za záchranu života obdržel za záchranu lidského života, kdy muž dostal akutní infarkt a pan Surkov muže resuscitoval až do příjezdu záchranářů.

Z jihlavského SDH Horní Doubenky obdržel medaili Za záchranu života pan Jiří Vopravil, který svým činem a rychlým jednáním zachránil muže v bezvědomí. Pan Vopravil prováděl nepřímou srdeční masáž až do příjezdu profesionálů.

Z  Jižních Čech, přímo starosta SDH Jílovice pan Martin Stránský zachránil svým činem tonoucí osobu, která se i po vytažení stále nacházela v bezvědomí. Pan Stránský zahájil resuscitaci a tonoucí osoba nabila vědomí ještě před příjezdem RZ.

Jediná oceněná žena, která toho dne obdržela medaili Za záchranu života, je paní Jitka Nováková z SDH Sudoměř okres Strakonice, která díky své všímavosti, obětavosti a pohotovému zákroku zachránila život cyklistce. Paní Nováková profesionálně prováděla oživování až do příjezdu profesionálů

Pan Tomáš Havrda a Jiří Zíma přijeli z berounského SDH Zdice, kteří zachránili život svému spoluhráči při přátelském utkání ve fotbalu. Muž upadl do bezvědomí a oba navrhovaní jako proškolení dobrovolní hasiči okamžitě věděli co dělat a zahájili oživování až do příjezdu rychlé záchranné služby.

Tereza Švejdová

vnitroorganizační úsek

SEZNAM ZH 3. 5. 2023

SEZNAM ZH 4. 5. 2023

SEZNAM MZZŽ 5. 5. 2023

Zdroj: https://www.dh.cz/index.php/aktuality/2087-predavani-titulu-zaslouzily-hasic-a-predavani-medaile-za-zachranu-zivota

Sdílejte nás na sítích:

Partneři

Reklama

Sledujte nás na sítích

Chci být partnerem

Líbí se vám náš projekt? Podpořte nás!

Zaslané finanční prostředky budou použity na tvorbu zajímavých článků a nejrůznějších recenzí. Darovaná částka je zcela na vašem uvážení, v QR kódu je přednastavená částka 10 Kč.

QR-CODE.png

Prozkoumejte